Kamatperiódus

A kamatperiódus az az időszak a kölcsön futamidején belül, ami alatt a kölcsön kamata és így a törlesztőrészlete sem változik.

Fix kamatozású hitelek esetén a kamatperiódus hossza megegyezik a futamidő hosszával, és a hitel törlesztőrészlete végig változatlan marad.

A személyi kölcsönök és néhány kamattámogatott hitel kamata végig fix, de a lakáshitelek, jelzáloghitelek is több kamatperiódusból állhatnak.

A kamatperiódust rögzítheted hosszabb időre, általában 5, 10, esetleg 15 éves kamatperiódusú hitelek közül választhatsz.

Egy 20 éves futamidejű, 5 éves kamatperiódusú hitel esetében a kamatperiódus 5 évig tart, ezalatt a hitel kamata nem változhat, és a 20 éves futamidő alatt négy kamatperiódus van.

Változó kamatozású hitelek esetében a kamatperiódus egészen rövid, akár 3 hónapos is lehet, és egy 20 éves hitel 80 kamatperiódusból áll.

Minél hosszabb időre fixálod a kamatot, azaz minél kevesebb kamatperiódusból áll a futamidő, a hitel kamata annál magasabb.

Általában ennek ellenére is megéri minél hosszabb időre fixálni a kamatot, mert a különbség nem túl nagy, és így csökkentheted a kamat növekedéséből adódó kockázatot, azaz a hitel annál biztonságosabb és kiszámíthatóbb is. Kevesebb kamatperiódus esetén a kamatkockázatot a bank nagyobb mértékben viseli, több kamatperiódus esetén pedig hitelfelvevőként te vállalsz több kamatkockázatot.

CIB 10 Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
  • Most akár 40 000 Ft jóváírás
  • Nincs folyósítási díj, földhivatali eljárási illeték, Takarnet lekérdezési díj
  • 15 millió Ft 15 évre 133 856 Ft törlesztővel, THM: 7,16%
Részletek
PROMÓCIÓ

Ezek is érdekelhetnek

  • Egy nő azt latolgatja, vajon mi a referenciakamat
    Lakáshitel

    Mitől függ, hogy mennyi a hitelem kamata? – Referenciakamat és kamatfelár

    Te is kaptál már a bankodtól levelet, amiben a törlesztőrészlet változásnál valami referenciakamatra hivatkoztak, de inkább átugrottad? Vagy szeretsz mindennek utánanézni, és tudod, hogy a hitelek törlesztője változhat a futamidő alatt, de azt már nem, hogy miért? Ha szeretnéd érteni, hogy a bankok hogyan határozzák meg a hiteleik kamatát, akkor jó helyen vagy. A téma elég szakmai, és pár alapfogalmat át kell vennünk mielőtt elérünk a referenciakamathoz, de igyekszünk érthetően elmagyarázni. Vágjunk is bele!

    frissítve: 2024. február 21.
  • Lakáshitel igénylők kezet fognak a itelközvetítővel
    Lakáshitel

    Lakáshitel igénylés - mikor kérd hitelközvetítő segítségét?

    Amikor lakáshitelt szeretnél felvenni, és elkezded böngészni a bankok ajánlatait, hamar szembesülsz azzal, hogy a kapott információkkal egy kisebb regényt is meg lehetne tölteni. Ráadásul ahhoz, hogy választhass közülük, még mindezt rendszerezni is kellene, hogy összehasonlíthatók legyenek. Pedig a hiteligénylés nem ördöngösség, különösen ha hitelszakértő segítségét veszed igénybe és kalkulátorral számolsz.

    frissítve: 2023. szeptember 26.
  • Sikeres avdh hitelesítés mellett örül a férfi a laptopja mellett
    Lakáshitel

    AVDH hitelesítés – intézd önállóan, távolról a pénzügyi szerződéskötéseidet

    Magyarországon már ma is ingyenesen elérhető az AVDH hitelesítés, mellyel megkönnyítheted a pénzügyi szerződéskötéseidet. Nem kell elmenned a bankba, biztosítóhoz, pénztárhoz, hanem otthonról, kényelmesen is szerződhetsz velük. Elmondjuk, amit tudnod kell róla és képekkel is lépésről lépésre bemutatjuk, hogy csináld.

    frissítve: 2022. december 10.